Nejhezčí rozhledny u nás

Kamenné rozhledny

Po celé České republice se nacházejí rozhledny, ze kterých je krásný výhled do okolí a v každém kraji se jich nachází velmi mnoho. Jen některé jsou ale kamenné. My jsme pro vás vybrali tu nejzajímavější kamennou rozhlednu pro každý kraj jednu. Tady jsou:

Jihočeský kraj: Zde se nachází bílá stavba s názvem Libín v nadmořské výšce 1 096 metrů. Leží na nejvyšším bodě Šumavského podhůří. Celkově má 27 metrů a její otevření se datuje k roku 1883.

Plzeňský kraj: Zde se nachází například rozhledna Chlum v západní části Blatenské pahorkatiny. Její otevření je datováno k roku 2006 a objevíte z ní pohled na část Šumavy, Brdy a Blatensko. Celkem má rozhledna 136 schodů.

Karlovarský kraj: Nejznámější rozhlednou zde je Diana. Ta se nachází v Karlových Varech a má výšku 40 metrů. Její stáří se datuje k roku 1804.

Ústecký kraj: Zde se nachází rozhledna s názvem Děčínský Sněžník, která je z roku 1864. Má celkem 33 metrů a výhled z ní máte na Bezděz, Lužické hory, Krušné hory a nebo České středohoří.

Liberecký kraj: Zde se  nachází rozhledna Bramberk z roku 1912 a můžete z ní vidět Ještěd, Krkonoše a Jizerské hory.

Středočeský kraj: Mimo jiné se v tomto kraji nachází také Studený vrch, který rozkrývá pohled na pohoří Brdy. Nachází se nedaleko Berouna a od roku 2005 je zpřístupněna veřejnosti.

Vysočina kraj: Rozhledna s názvem Karasín se nachází u Bystřice nad Perštejnem a jak už poloha napovídá, je odtud krásně vidět hrad, Harusův kopec, Babí lom, Devět skal a jiná místa. Od roku 2002 je přístupná veřejnosti a vysoká je 28 metrů.

Pardubický kraj: Rozhledna Suchý vrch nabízí pohled na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko či Hrubý Jeseník. Vysoká je 33 metrů a přístupná veřejnosti je od roku 1986. Celkově připomíná hřib a původně sloužila jako vodárenská věž.

Královéhradecký kraj: Zde se mimo jiné nachází rozhledna s názvem Žalý. Byla otevřena v roce 1892, má 18 metrů a 89 schodů. Vidět z ní můžete například Trosky, Sněžku, Ještěd, Bezděz a jiná místa.

Jihomoravský kraj: V Lednici se nachází rozhledna Minaret, ze které je možno vidět celý Lednicko-Valtický areál. Má 65 metrů a celkem musíte zdolat 302 schodů.

Olomoucký kraj: Rozhledna s názvem Borůvková hora se nachází v Rychlebských horách. K vidění z ní jsou Jeseníky, Polsko, Králický Sněžník a jiná místa.

Moravskoslezský kraj: Zde se mimo jiné nachází i rozhledna Biskupská hora, jejíž vznik se datuje k roku 1989 a je z ní viditelný Rožmitál, Zlaté Hory, Janov a Polsko. Má celkem 18 metrů.

Zlínský kraj: Rozhledna Brno se nachází v Chřibech a má 34 metrů. Od roku 2004 je přístupná veřejnosti a můžete z ní vidět Malé Karpaty, Bílé Karpaty, Beskydy a Jeseníky. Také Malou Fatru a nebo Západní Tatry.

Praha: V Praze se nachází pouze jedna rozhledna. Tou je rozhledna na Petříně, která však není kamenná.

Komentáře jsou uzavřeny.