Nejhezčí rozhledny u nás

Rozhledna Kleť

Tato rozhledna se nachází u Českého Krumlova, blíže pak u obce Holubov. Jedná se o rozhlednu kamennou, jejíž vybudování proběhlo v letech 1822 – 1825. V tomto roce pak proběhlo také její oficiální zpřístupnění veřejnosti, které bylo v 21. století zastaveno a po rozsáhlé rekonstrukci mohla být v roce 2009 rozhledna opět lákadlem turistům.

Celkově je tato rozhledna vysoká 18 metrů a nachází se v nadmořské výšce 1 084 metrů. Z jejího samotného vrchu pak můžete pozorovat okolí, kde rozhodně stojí za zmínku českobudějovická pánev, Šumava, Novohradské hory a dokonce i Alpy, a to ne přímo při nejlepší viditelnosti.

K tomu, abyste se dostali na vyhlídkovou plošinu, vám bude stačit vystoupat 85 schodů a vyhlídku si můžete prohlédnout každý den kromě pondělí, a to od 9:00 do 17:00 hodin.

Kleť se nachází v Blanenském lese a jedná se o jednu z nejstarších rozhleden v Česku vůbec. Původně zde stála pouze rozhledna samotná, později k ní byla vystavena i hájenka a zasloužili se o její výstavbu celkově Schwarzenbergové. Sloužila pouze knížatům jako zpestření jejich cest a jako místo, odkud lze mapovat různá místa seshora. Později byl k rozhledně dostavěn i vysílač a hvězdárna.

K této rozhledně se buď můžete dostat po různých turistických trasách, z nichž některé jsou vhodné i pro cykloturistiku a nebo se sem můžete nechat vyvézt autem pod vrchol a následně se svézt lanovkou. Ta jezdí od ledna do konce srpna a dospělí se na zpáteční jízdenku mohou dostat nahoru i dolů za 110 Kč. Pro dospělé nejsou žádné úlevy a tudíž zmíněných 110 Kč vyplývá jako nejdražší jízdné.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Kleť a Poledník a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.