Nejhezčí rozhledny u nás

Rozhledna Klínovec

Tato zděná rozhledna je součástí bývalého horského hotelu a zpřístupněna veřejnosti byla už 3. srpna roku 1884. Celkově se nachází v Krušných horách na nejvyšší hoře této oblasti, a to na Klínovci, který se nachází cca 35 km od Karlových Varů.

Rozhledna leží v nadmořské výšce 1 244 metrů a celkově má 17 metrů. Vyhlídková plošina se pak nachází ve 14 metrech, odkud se vám rozkrývá nebývalý pohled na mnohé oblasti z ptačí perspektivy. Mezi ně pak patří Lužické hory, Šumava, Doupovské hory, České Středohoří a Děčínský Sněžník. Otevřeno je pak každý den v roce a celkově pak na vás čeká 84 schodů na výšlap.

Na místě, kde nyní od roku 1884 stojí tato rozhledna, stávala ještě jiná rozhledna, ze které se právě stala tato. Lidé se sem na toto místo chodívali na svět dívat už od roku 1817, kdy si zde vybudovali jakousi dřevěnou pyramidu.

Celkově má ale tato rozhledna hodně pohnutý osud. Původní dřevěná pyramida samozřejmě časem shořela a na jejím místě se vybudovala kamenná stavba. Kolem ní pak komplex budov, který se za druhé světové volky využíval jako vojenský sklad. Po válce došlo k privatizaci a od té doby budova jen chátrala. Po válce byl celý komplex téměř zdevastován a nebylo peněz, ze kterých by byla možná oprava. Pokud přeskočíme mnoho a mnoho vlastníků, kteří si nedokázali s objektem poradit, pak přeskočíme do doby 2003, kdy obec Boží Dar odkoupila celý komplex i s věží, zažádala EU o dotaci a dostala ji.

Díky velmi četným závadám na základech věže bylo nuceno rozebrat stavbu kámen po kameni, tyto kameny očíslovat, spravit podloží a věž, která se vychýlila o 60 cm postavit nově a rovně.

A na výsledek mnohaleté práce se můžete přijít podívat i vy sami klidně po turistické trase, která k rozhledně vede.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Západní Čechy a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.