Jeskyně Na Špičáku se nachází v podzemí kopce Špičák (516 m n. m.), který stojí 1 kilometr od Písečné. Krásy jeskyně mohou turisté obdivovat v rámci prohlídkové trasy o délce 220 metrů. Chodby se srdčitým až vejčitým tvarem získaly svou podobu působením podzemních jezer a prouděným vod tajícího pevninského ledovce.
V jeskyni se nalézají mořské usazeniny staré 350 až 380 milionů let, nazývané „devonský mramor“. Chodby se na mnoha místech rozšiřují do dómů s již poničenou krápníkovou výzdobou. Jeskyni Na Špičáku mohou v současné době navštívit také invalidní lidé, neboť prohlídková trasa je zcela bezbariérová.
První písemná zmínka o jeskyni Na Špičáku pochází z roku 1430 od Anthoniuse Waleho. V předchozích staletích sloužila jeskyně jako úkryt, čehož jsou důkazem epigrafické nápisy z roku 1519. V letech 1884 až 1885 otevřel jeskyni pro veřejnost Sudetoněmecký horský spolek. V dnešní podobě je jeskyně zpřístupněna od roku 1955. V roce 2007 se dočkala rozsáhlé rekonstrukce.
K jeskyni Na Špičáku se turisté dostanou pohodlně autem z Jeseníku po silnici I/44 přes Českou Ves, směr Mikulovice. Trasa vede do Písečné, odkud návštěvníci musejí odbočit doleva na I/455 směr Supíkovice. Asi 1 kilometr za Písečnou se sjíždí z komunikace směrem k jeskyním. Turisté se mohou vydat na místo také vlakem nebo autobusem. Výstupní zastávky jsou od jeskyní zhruba 1 kilometr daleko.
Jeskyně a její povrchové a podzemní krasové jevy patří pod ochranu Národní přírodní památky Na Špičáku, která zaujímá rozlohu 7 hektarů. Rozkládá se mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Charakteristický je pro ni buk lesní, tis červený, borovice lesní, modřín opadavý, javor klen a jalovec obecný. V jeskyni zimují letouni vrápenec malý a netopýři.