Město Jeseník leží v oblasti České vysočiny a nachází se na rozhraní Rychlebských hor, Hrubého Jeseníku a Zlatohorské vrchoviny. Sousedí s obcemi Česká Ves, Mikulovice, Lipová-lázně, Bělá pod Pradědem a Zlatá Hora. Krajské město Olomouc je od Jeseníku vzdáleno vzdušnou čarou 69,5 kilometru. Jeseníkem protéká řeka Bělá, do které ústí městský potok Staříč.
První dochovaná zmínka o Jeseníku pochází z roku 1267 a v latinském pramenu je o něm hovořeno jako o místu zbaveného lesa. Oblast měla strategickou polohu na cestě z Moravy do Slezska a do konce 13. století si Jeseník vysloužil status města. V této době byl postaven frývaldovský hrad, který mohou turisté obdivovat i v současnosti.
Město zažilo svůj rozkvět díky nalezišti železné rudy v okolí. V 17. století postihly oblast čarodějnické procesy, které si vyžádaly 100 obětí. Nastalo období útlumu a město se začalo znovu rozvíjet až na počátku 19. století, za což vděčilo továrně na jemné prádlo a vodoléčebnému ústavu V. Priessnitze.
Od roku 1918 se město stalo součástí Československa, ale po Mnichovské dohodě připadlo Německu. Po válce byli němečtí obyvatelé odsunuti a město Frývaldov bylo přejmenováno na Jeseník. Po roce 1989 se oblast Jesenicka zaměřila na rozvoj cestovního ruchu.
Město Jeseník je ve všech ohledech zajímavým místem. Na co všechno se mohou turisté těšit?
V Jeseníku mohou turisté obdivovat několik církevních památek z různých období. Za zmínku stojí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s budovou „Biskupství ostravské – opavské děkanství Jeseník“, kostel Českobratrské církve evangelické nebo kostel sv. Jiří. Častým výletním cílem je Vodní tvrz, v níž sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. Co se týče přírodních zajímavostí, turisté mohou navštívit Čertovy kameny, jeskyně, Velké mechové jezírko nebo lokalitu Rejvíz.
Priessnitzovy lázně proslavil Vincenz Priessnitz, po jehož vzoru vznikly vodoléčebné ústavy po celé Evropě. Po jeho smrti pokračoval v jeho práci doktor Josef Schindler. Priessnitzovy metody byly obohaceny o tehdejší vědecké poznatky moderní medicíny. V současné době pomáhá všem lázeňským pacientům Balneopark, v rámci kterého se využívá Priessnitzova přírodní lázeň horních a dolních končetin.
Na základě dochovaných archivních materiálů se v lázních aplikuje Priessnitzova metoda, která zlepšuje prokrvení dolních končetin, hlavy, krku i horní poloviny těla. Procedura probíhá tak, že pacienti chodí čapí chůzí v bazénku s přírodní protékající chladnou vodou nebo noří horní končetiny do mělkého bazénku s chladnou vodou o teplotě 8 až 15 stupňů Celsia.
Další pýchou města Jeseník je Minipivovar Jeseník Lichtwitz, který stojí v ulici Otakara Březiny. Pivovar má mladou historii, která se datuje k roku 2011. Rodinný pivovar vede sládek Stanislav Orel a vyrábí se v něm nefiltrovaná a nepasterovaná piva. Hosté si mohou dát v pivnici piva od 10 do 16 % extraktu původní mladiny.